product-img

Jak działa ubezpieczenie opon? Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia opon

Czym jest ubezpieczenie opon? Homologowany rozmiar opon a ubezpieczenie. Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie opon? Zalety wykupienia ubezpieczenia na opony.

Czym jest i jak właściwie działa ubezpieczenie opon? Wielu kierowców staje przed dylematem zakupu tej usługi. Często występują również pytania, czy ubezpieczenie opon jest potrzebne. Warto zapoznać się z kosztami zakupu usługi oraz benefitami wynikającymi z jej posiadania.

Jak działa ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon jest dodatkową usługą proponowaną kierowcom najczęściej przy zakupie OC lub AC. Warto wspomnieć, że ubezpieczenie opon nie jest obligatoryjne, kierowcy podejmują decyzje indywidualnie dotyczące jego zakupu.

Biorąc pod uwagę fakt, iż wiele osób nie wyobraża sobie codziennego życia bez przemieszczania się samochodem, warto przemyśleć decyzje dotyczącą zakupu ubezpieczenia na opony. Jak wynika z przeprowadzonych statystyk zaraz po rozładowaniu akumulatora, przebicie opony lub inne problemy z ogumieniem należą do najczęściej występujących awarii na drodze. W większości przypadków autocasco nie obejmuje problemów z oponami takich jak przebicie.

To jak działa ubezpieczenie opon nie jest skomplikowane. Ubezpieczony może w ramach zakupionej usługi wymienić uszkodzoną oponę na miejscu zdarzenia lub zamówić holowanie do warsztatu gdzie zostaną wykonane potrzebne czynności. Oczywiście ubezpieczenie opon może obejmować różne usługi, wszystko zależne jest od podpisanej umowy.

Przebita opona – ubezpieczenie

Warto pamiętać, że dodatkowe ubezpieczenie opon nie jest tożsamą usługą co ta gwarantowana podczas zakupu ubezpieczenia AC. W razie kosztownej awarii jaką jest przebita opona ubezpieczenie może pomóc pokryć koszty wymiany ogumienia. Przed zakupem polisy, warto porównać Ogólne Warunki Ubezpieczenie u różnych usługodawców. Zaleca się szczególnie zwrócić uwagę, na to, co obejmuje ubezpieczenie opon, a także czy pomoc udzielana jest natychmiastowo przez całą dobę.

Rozmiar opon a ubezpieczenie

Homologacja opon jest informacją dla kierowców jakie opony przeznaczone są dla danego modelu samochodu. Stosując opony z homologacją można mieć pewność, iż są one odpowiednio przetestowane i dostosowane. Wynika z tego, że homologowany rozmiar opon a ubezpieczenie to dwie połączone ze sobą kwestie. Oczywiście, jeżeli opony które uległy uszkodzeniu są zgodne z homologacją pojazdu nie powinno być problemów z wypłatą przez ubezpieczyciela świadczenia. 

Czy rozmiar opon ma znaczenie przy wypłacie ubezpieczenia? Okazuje się, że tak. Większość samochodów posiada przypisane przez producenta odpowiednie rozmiary opon jakie gwarantują bezpieczeństwo na drodze. W przypadku niezastosowania się do zaleceń mogą wystąpić problemy z wypłatą pieniędzy. Dla osób które wybrały zły rozmiar opon a ubezpieczenie nie zostało wypłacone, korzystnym rozwiązaniem może okazać się złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy lub skierowanie jej do sądu. Sąd może przychylić się do wniosku, jeżeli zły rozmiar opon nie miał wpływy na wypadek czy szkodę. 

Opony letnie a ubezpieczenie

Co w przypadku gdy kierowca napotka problem podczas jazdy na letnich oponach zimą? Biorąc pod uwagę obowiązujące prawo, kierowcy nie mają obowiązku wymiany opon na zimowe. Można więc wywnioskować, że brak opon zimowych a ubezpieczenie nie są ze sobą powiązane. Jak w każdej sytuacji mogą wystąpić wyjątki, wszystko zależne jest od danej polisy ubezpieczeniowej. W niektórych przypadkach brak opon zimowych może stanowić przeszkodę w wypłaceniu świadczenia.

Ubezpieczenie opon a rodzaj drogi

To na co warto zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia opon jest kwestia wypłacenia świadczenia w zależności od rodzaju drogi na jakiej doszło do szkody. Nie każdy wie, że niektórzy ubezpieczyciele w polisach wprowadzili wyłączenia od odpowiedzialności w sytuacjach, gdy problem z oponą wystąpi podczas podróży drogą nieutwardzoną. Co zalicza się do dróg nieutwardzonych? Zgodnie z ustawą prawa o ruchu drogowym, do tej kategorii zalicza się między innymi ubitą ziemię, żużel, gruz, a także kamienie.  

Ubezpieczenie opon czy warto?

Dodatkowe ubezpieczenie opon może być kwestią sporną. To czy warto wykupić ubezpieczenie opon jest osobistą decyzją klienta. Porównując kwestie kosztów holowania pojazdu do warsztatu wulkanizacyjnego czy nawet naprawę szkody na miejscu zdarzenia do ceny zakupu ubezpieczenie można stwierdzić, że zakup ubezpieczenia opon jest wart swojej ceny. Dodatkowo wiele z działających na rynku ubezpieczalni oferuje klientom promocyjne stawki na ubezpieczenie opon przy zakupie polisy AC czy OC.

  • Publikacja: 16-11-2022 Zmodyfikowany: 16-11-2022
  • Liczba wyświetleń: 723