product-img

Ubezpieczenie domu

Co obejmuje ubezpieczenie domu? Ubezpieczenie domu w budowie. Ubezpieczenie domu online. Ile kosztuje ubezpieczenie domu? Kalkulator ubezpieczeniowy

Co obejmuje ubezpieczenie domu?

Osoby, które posiadają własny dom lub zastanawiają się nad zakupem powinny zastanowić się nad ubezpieczeniem. Ubezpieczenie domu polega przede wszystkim na jego ochronie przed następstwami zdarzeń losowych. Na podstawie zawartej polisy ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy wszelkich zaistniałych szkód. Ubezpieczenie może obejmować również budynki przynależne takie jak piwnica oraz garaż. Nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, ale naprawdę warto w niego zainwestować.

Wybierając polisę ubezpieczeniową warto zapoznać się z jej dokładnym zakresem. Większość polis ubezpieczeniowych domu chroni dom przed takimi zdarzeniami jak:

  • eksplozja
  • pożar
  • zwarcie elektryczne
  • uderzenie pioruna
  • dewastacja
  • klęski żywiołowe
  • kradzież z włamaniem
  • rabunek

Interesant może ubezpieczyć rzeczy ruchome, a także nieruchome. Do rzeczy ruchomych należą między innymi meble, laptopy, komputery, sprzęt RTV, sprzęt AGD, sprzęt sportowy, ubrania, książki oraz biżuteria. Rzeczy ruchome do na przykład mury, rynny, ściany, parapety, balkony, balustrady, meble w zabudowie, glazura łazienkowa czy kolektory słoneczne.

Ubezpieczenie domu od pożaru

Zdarzają się przypadki, gdzie gwałtowne zjawiska atmosferyczne potrafią zniszczyć naprawdę wiele. Należą do nich pożar, powódź, obfite opady, a także wstrząsy sejsmiczne. Warto wykupić ubezpieczenie domu od pożaru, ponieważ zwykła polisa może tego nie obejmować. Aby zapewnić szerszą ochronę domu, należy wykupić kilka dodatków.

Ochrona przed klęskami żywiołowymi domu jest szczególnie ważna przy kredycie hipotecznym. Jeśli nieruchomość nie została ubezpieczona a została zniszczona, kredytobiorca zobowiązany jest spłacić całą kwotę pożyczki. W przypadku gdy kredytobiorca poda polisę do kredytu to przy szkodzie całkowitej oraz częściowej wszelkie koszty naprawy szkód ponosi ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie domu w budowie

Indywidualni inwestorzy mogą zaopatrzyć się w ubezpieczenie domu w budowie. Tego rodzaju ubezpieczenie pozwala chronić nieruchomość na etapie jej powstawania. Możliwe jest rozszerzenie ochrony o różne ryzyka w zależności od etapu budowy. Warto wiedzieć, że polisa dla budowanego domu trwa co najmniej dwanaście miesięcy.

Ubezpieczenie domu w budowie ma bardzo prostą konstrukcję. Przedmiotem ochrony są mury oraz stałe elementy. Obejmuje ono typowe zdarzenia losowe, jakimi są ogień, powódź, zalanie, huragan, eksplozja, uderzenie pioruna, grad, a także obsuwanie i zapadanie ziemi.

Aby ubezpieczyć dom w budowie, potrzebna jest osobna polisa, jednak nie w każdym przypadku. Osobne ubezpieczenie trzeba mieć, wtedy gdy budynek jest stawiany lub przebudowywany. W sytuacji, gdy w domu prowadzone są prace remontowe wystarczy zwykła polisa mieszkaniowa.

Ubezpieczenie domu w budowie – gdzie najlepiej kupić?

Polisę dla domu w budowie najlepiej jest zakupić na dwa sposoby. Istnieje możliwość zakupienia ubezpieczenia dla domu w budowie przez porównywarkę oraz przez konsultanta telefonicznego. Konsultant przedstawia niezobowiązujące aktualne oferty, a także przesyła je do interesanta na podany adres poczty elektronicznej.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Informacja na temat ile kosztuje ubezpieczenie domu, zależna jest głównie od jego zakresu. Oferty ubezpieczycieli najlepiej jest porównać korzystając z kalkulatora polis ubezpieczeniowych. Cena ubezpieczenia domu zależy również od wartości nieruchomości, wartości mienia ruchomego, metrażu nieruchomości, lokalizacji nieruchomości, a także od rodzaju konstrukcji budynku. Ważną informacją jest to, że im większą wartość posiada nieruchomość tym ubezpieczenie domu jest droższe.

Ubezpieczenie domu online

Najłatwiejszym sposobem na zakup ubezpieczenia domu jest zrealizowanie tego przez internet. Interesant może wykonać to bezpośrednio w kalkulatorze ubezpieczeń nieruchomości. Ubezpieczenie domu online to bardzo wygodna opcja. Całą procedurę petent może wykonać bez konieczności wychodzenia z domu. Opłaty za ubezpieczenie można wykonywać przelewem online, a wszystkie potrzebne dokumenty petent otrzymuje na pocztę elektroniczną.

Ubezpieczenie domu jednorodzinnego

Interesant, który zdecyduje się na ubezpieczenie domu jednorodzinnego na początku powinien wybrać odpowiedniego ubezpieczyciela. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują ubezpieczenie nieruchomości.

Przy doborze odpowiedniego ubezpieczenia domu, ważne jest upewnienie się, że jego ogólny stan jest dobry. Kiedy okaże się, że szkody są wynikiem wcześniejszej awarii, które powstała przed zawarciem umowy, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić udzielenie odszkodowania.

Przy wypełnianiu wniosku o ubezpieczenie na dom, towarzystwo ubezpieczeniowe poprosi petenta o podanie podstawowych parametrów budynku. Należą do nich między innymi:

  • rok budowy
  • wielkość budynku
  • etap, na którym znajduje się inwestycja
  • materiały, które tworzą konstrukcję budynku
  • potwierdzenie własności nieruchomości
  • informacje o wszystkich zastosowanych zabezpieczeniach

Ubezpieczenie domu z bali

Dla towarzystwa ubezpieczeniowego nie jest istotny dominujący materiał w konstrukcji, ale jego stopień podatności na ogień. Drewno, które nie posiada dodatkowych zabezpieczeń jest podporządkowane do kategorii D.

Ubezpieczenie domu z bali nie różni się niczym od ubezpieczenia domu murowanego. W obu przypadkach nieruchomość można objąć polisą o jednakowym zakresie. Każdą polisę można poszerzyć o dodatkowe mienie oraz o kolejne ryzyka.

Jakie przeglądy do ubezpieczenia domu?

Aby właściciel domu mógł otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia powinien spełnić określone w umowie warunki, a także obowiązki. Raz na pięć lat należy wykonać obowiązkowy przegląd instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym, sprawdzenie instalacji odgromowej, generalny przegląd budynku, a także oględziny systemów klimatyzacji. Raz na rok właściciel powinien zrealizować przegląd instalacji gazowej, weryfikację urządzeń, które związane są z ochroną środowiska oraz obowiązkowy przegląd kominiarski. W sytuacji, gdy dom jest ubezpieczony, ale nie dokonano obowiązkowych przeglądów ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

  • Publikacja: 15-02-2023 Zmodyfikowany: 15-05-2023
  • Liczba wyświetleń: 1337