product-img

Ubezpieczenie samochodu firmowego

Ubezpieczenie samochodu firmowego. Kto może ubezpieczyć samochód firmowy? Koszt ubezpieczenia samochodu osobowego w firmie, rozliczenia.

Kto może ubezpieczyć samochód firmowy?

Zazwyczaj samochody firmowe są bardziej intensywnie użytkowane od prywatnych. Są one bardzo często narażane na kolizje, a także wypadki. Dlatego warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie samochodu firmowego.

Zanim towarzystwo ubezpieczeniowe przedstawi przedsiębiorcy ofertę, musi dowiedzieć się, do jakiej grupy on należy. Rodzaj prowadzonej działalności zazwyczaj ma wpływ na cenę polisy ubezpieczeniowej. Wpływ ma również na nią wielkość posiadanej floty samochodów.

Warto wiedzieć, że towarzystwo ubezpieczeniowe uznaje, że samochód jest firmowy, wtedy gdy:

  • nie ma przypisanego głównego użytkownika
  • jest on używany do celów zarobkowych 
  • ma specjalistyczne zastosowanie
  • jako właściciel w dokumentach, wpisana jest firma lub leasingodawca

Samochody, które używane są jako taxi stanowią całkiem odrębną grupę. W takim przypadku ubezpieczyciele łatwo mogą oszacować ryzyko ubezpieczeniowe.

Koszt ubezpieczenia samochodu osobowego w firmie

Dlatego, że nie istnieje możliwość przypisania do niego konkretnych kierowców, koszt ubezpieczenia samochodu osobowego w firmie uśrednia się dla wszystkich aut. Oferty ubezpieczenia całej floty mogą różnić się w przypadku autocasco, gdy przedsiębiorca posiada kilka aut różnej klasy oraz wartości. Im więcej jest samochodów do ubezpieczenia tym cena każdego z nich może być mniejsza.

Rozliczenie ubezpieczenia samochodu w firmie

Przedsiębiorcy rozliczenie ubezpieczenia samochodu w firmie mogą zrealizować na trzy sposoby. Jeśli pojazdy są wskazane jako własność firmowa mogą być wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Istnieją także pojazdy, które zarejestrowane są jako firmowe, ale można je wykorzystywać także prywatnie.

Aby zaliczyć sto procent wydatków na pojazd jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej, należy zgłosić go do właściwego urzędu skarbowego, stworzyć regulamin korzystania z samochodu w przedsiębiorstwie, a także prowadzić ewidencję przebiegu w celu udowodnienia, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie w firmie. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na taki model rozliczania kosztów nie mogą pod żadnym pozorem korzystać z firmowego auta w celach prywatnych.

W sytuacji, kiedy samochód uwzględniony w rejestrze środków trwałych jest używany również prywatne przedsiębiorca może odliczyć siedemdziesiąt pięć procent kosztów, jakie na niego poniesie. W przypadku gdzie samochód prywatny, który nie jest ujęty w rejestrze środków trwałych przedsiębiorca użytkuje do prowadzenia działalności gospodarczej to może go ująć w dwudziestu procentach kosztów.

Ubezpieczenie samochodu leasingowego w kosztach firmy

Doskonałą alternatywą dla kredytu jest leasing. Taką opcję wybiera aktualnie coraz więcej przedsiębiorców. Samochód w leasingu jest własnością firmy leasingowej, a nie użytkownika. Biorąc ubezpieczenie samochodu leasingowego w kosztach firmy, leasingodawcy życzą sobie, aby w autocasco został zniesiony własny udział, a naprawy odbywała się na oryginalnych częściach oraz aby suma ubezpieczenia było stała.

Gdzie kupić ubezpieczenie samochodu firmowego?

Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą powinny wiedzieć, gdzie kupić ubezpieczenie samochodu firmowego. Przedsiębiorca ma możliwość skorzystania ze specjalnego kalkulatora OC oraz AC. Pokazuje on najlepsze propozycje kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie flotowe pojazdów 

Przedsiębiorcy często wybierają ubezpieczenie flotowe pojazdów. Jest to zbiorcza polisa dla wszystkich pojazdów w firmie. Towarzystwa ubezpieczeniowe za flotę uznają ponad dwadzieścia samochodów.

Ubezpieczenie flotowe ma wiele zalet. W tym przypadku cena polisy na jeden pojazd jest znacznie niższa. Istnieje możliwość zamrożenia cen na dłuższy czas. Dostępne są dodatkowe bonusy i udogodnienia, które są niedostępne dla mniejszych klientów. Ważne jest również to, że przedsiębiorca nie musi pamiętać o kończących się polisach dla każdego samochodu, a całą sprawę może załatwić jednorazowo.

  • Publikacja: 15-02-2023 Zmodyfikowany: 16-02-2023
  • Liczba wyświetleń: 995