product-img

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta? Gdzie sprawdzić ubezpieczenie samochodu? Jak sprawdzić czy auto ma ubezpieczenie? Jak sprawdzić okres OC i AC?

Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym interesant może sprawdzić ubezpieczenie pojazdu. Żeby to zrealizować, należy posiadać odpowiednie dane na temat samochodu, jakimi są między innymi numer rejestracyjny lub VIN oraz data pierwszej rejestracji pojazdu. 

Aby sprawdzić ubezpieczenie OC samochodu, petent musi w formularzu wprowadzić wymagane dane. Całą procedurę można zrealizować w przeglądarce internetowej bez konieczności wychodzenia z domu. 

Miejscem, gdzie można sprawdzić ubezpieczenie pojazdu jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Baza zawiera dane o OC oraz AC wszystkich kierowców. Ubezpieczenie interesant może również sprawdzić w bazie CEPiK. 

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu po numerze rejestracyjnym?

Sprawdzenie ubezpieczenia samochodu po numerze rejestracyjnym jest koniecznie zazwyczaj w przypadku jakichkolwiek wątpliwości do terminu ważności ubezpieczenia. Jest ono niezbędne również wtedy, gdy interesant kupuje używany samochodu, a także w zdarzeniach drogowych, a zwłaszcza przy kolizjach. Sprawdzenie ubezpieczenia OC sprawcy po numerze rejestracyjnym w takim przypadku daje możliwość napisania oświadczenie, dzięki któremu wezwanie policji nie będzie konieczne. 

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu po numerze rejestracyjnym? Sprawdzenie ubezpieczenia OC po numerze rejestracyjnym nie jest skomplikowanym procesem. Wystarczy w tym celu skorzystać z bazy UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Tego rodzaju usługa jest całkowicie darmowa. Interesant musi posiadać wyłącznie podstawowe dane oraz dostęp do internetu.

Jak sprawdzić czy ubezpieczenie jest ważne?

Istnieje wiele sposobów, które dotyczą tego, jak sprawdzić czy ubezpieczenie jest ważne. Można to zrealizować korzystając z dwóch aplikacji mobilnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Interesant ważność ubezpieczenia pojazdu może sprawdzić również na głównej stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a także w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). 

Podczas zakupu nowego samochodu należy sprawdzić, czy jest on ubezpieczony. Sprzedawca jest zobowiązany przekazania kupującemu polisę OC wraz z dowodem rejestracyjnym oraz kartą pojazdu. 

Jak sprawdzić historię ubezpieczenia samochodu?

Aby sprawdzić historię ubezpieczenia samochodu, interesant powinien wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz wyszukać zakładkę “Baza OC i AC”. Następnie należy wybrać opcję “Sprawdzenie ubezpieczenia OC”. W celu sprawdzenia ubezpieczenia samochodu w odpowiednie pole petent powinien wpisać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu.

Historię ubezpieczeniową można sprawdzić wyłącznie swojego samochodu. Mogą zdarzyć się sytuacje, że na koncie interesanta w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym widnieją szkody, z którymi nie ma on nic wspólnego, dlatego warto sprawdzać swoją historię ubezpieczeniową. 

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta – konsekwencje braku ważnej polisy OC

Korzystając ze wszystkich sposobów dotyczących tego, jak sprawdzić ubezpieczenie auta interesant może uniknąć wiele kar związanych z brakiem ubezpieczenia. Za brak ważnej polisy ubezpieczeniowej właścicielowi samochodu grozi kara finansowa. Jest to jednak jedna z konsekwencji, które czekają interesanta. W sytuacji, gdy sprawca wypadku nie posiada ważne polisy ubezpieczeniowej to odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a następnie pobiera zwrot środków od sprawcy wypadku. 

Kiedy w czasie wypadku dojdzie do poważnego uszkodzenia zdrowia lub zniszczenia dość drogiego samochodu, to wysokość odszkodowania może być bardzo wysoka. Może ona wynosi nawet ponad milion złotych.

  • Publikacja: 15-02-2023 Zmodyfikowany: 16-02-2023
  • Liczba wyświetleń: 959