product-img

Jak sprawdzić OC samochodu?

Ubezpieczenie OC do kiedy ważne? Zobacz, jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC online i w aplikacji mobilnej. Bazy do sprawdzenia OC UFG i CEPiK.

Potrzeba sprawdzenia ważności polisy OC, najczęściej występuje podczas zakupu samochodu lub po kolizji na drodze. Warto wiedzieć, jak sprawdzić ważność polisy OC, aby w stresowej sytuacji zrobić to sprawnie i szybko. Oczywiście sprawdzenie ważności OC możliwe jest online, bez konieczności przesyłania dodatkowych dokumentów.

Jak sprawdzić OC?

Jak sprawdzić, czy pojazd ma OC? Sama czynność sprawdzenia ważności polisy OC nie jest skomplikowana. Dodatkowo istnieje możliwość weryfikacji ważności ubezpieczenia z poziomu aplikacji mobilnej. Aby sprawdzić ubezpieczenie OC, należy w bazie danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego podać numer VIN pojazdu. Dane na temat polisy OC można uzyskać również po podaniu numeru dowodu rejestracyjnego samochodu. Dodatkową opcją jak sprawdzić polise OC jest weryfikacja danych CEPiK – Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Kiedy sprawdzić ubezpieczenie OC?

Kwestie związane z polisą ubezpieczeniową OC w Polsce określone są prawnie. Wykupienie OC jest obowiązkowe dla pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na terenie kraju. Sprawdzenie polisy ubezpieczeniowej OC powinno być kwestią pierwszorzędną przed zakupem używanego samochodu lub w przypadku stłuczki czy kolizji drogowej.

Zakup używanego samochodu zobowiązuje poprzedniego właściciela nie tylko do przekazania dowodu rejestracyjnego, ale również polisy OC. Przed podpisaniem umowy, zaleca się sprawdzić OC i jego ważność. Kolejną sytuacją, w której powinno się weryfikować ważność ubezpieczenia OC, jest wypadek/stłuczka/kolizja drogowa. Jest to szczególnie istotne, gdy podjęto decyzje o spisaniu oświadczenia i niepowiadamianiu służb.

Jak sprawdzić, czy pojazd ma OC?

Zastanawiając się, jak sprawdzić ważność OC z pomocą przychodzi baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Pierwszym krokiem jest odwiedzenie strony internetowej UFG. Następnie należy wybrać opcję ‘Baza OC i AC’. Później w odpowiednio ‘Sprawdzenie ubezpieczenia OC’, ‘Identyfikacja umowy OC na dzień’. W tym miejscu należy indywidualnie uzupełnić dane takie jak numer VIN lub numer rejestracyjny, datę oraz kraj. Wymagana jest również weryfikacja. Po wykonaniu wymienionych czynności sprawdzenie polisy OC będzie możliwe. Baza wyświetli informacje na temat ważności polisy ubezpieczeniowej OC wraz z nazwą towarzystwa, a także marka pojazdu.

OC jak sprawdzić? Aplikacja mobilna

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnił kierowcom aplikację mobilną, dzięki której sprawdzenie ważności OC jest jeszcze szybsze. Aplikacja na Wypadek skierowana jest do użytkowników telefonów z systemem Android oraz IOS. Dlaczego warto korzystać z aplikacji? Dzięki zainstalowanemu programowi można nie tylko sprawdzić ważność polisy OC, ale również uzyskać dodatkowe udogodnienia takie jak przypomnienie o zakupie nowej polisy OC.

  • Publikacja: 17-11-2022 Zmodyfikowany: 17-11-2022
  • Liczba wyświetleń: 620